Rośliny akwariowe, czyli jak je wybrać i jak sadzić

Możliwości spędzania wolnego czasu jest bez liku. Wśród wielu różnych form bardzo popularne jest zajmowanie się jakimiś zwierzątkami. W tej grupie duże wzięcie ma na pewno akwarystyka. Jednocześnie interesujące tu jest to, że możemy tu łączyć zainteresowania w postaci zoologii i botaniki. W końcu rybki i rośliny akwariowe to jeden spójny ekosystem. Z tego też powodu w tym tekście poświecimy nieco uwagi tym drugim, gdyż są one często marginalizowane.

Czym się kierować wybierając rośliny do akwarium?

Powszechnie uznaje się roślinki w akwarium za element czysto dekoracyjny, lecz mają one o wiele więcej zalet. W roślinności mogą skryć się nasze rybki i złożyć tam ikrę. Kolejnym profitem z tego, że są one w akwarium, jest filtracja wody. Nie tylko pobierają dwutlenek węgla, ale też tworzą mikroklimat dla przyjaznych rybom bakterii. Oczywiście pamiętać musimy o regularnej wymianie wody i dbałości o samą roślinność, bo może ona chorować, żółknąć czy obumierać. To wszystko wymaga uwagi z naszej strony i nie wszyscy, chcą się temu poświecić. Czasem więc sięga się po rośliny sztuczne, lecz tak naprawdę w pełni okazale akwarium wygląda tylko z naturalnymi roślinami.

Rośliny akwariowe – selekcja i sadzenie

W żadnym razie roślinność w akwarium nie może być dziełem przypadku. Powinna ona współgrać z rybkami, które je zamieszkują. Stąd też optymalnym rozwiązaniem jest sięganie po rybki i roślinność z podobnych regionów. Kolejnym czynnikiem, jaki nie może umknąć naszej uwadze jest to, aby wszystkie rośliny mały zbliżone zapotrzebowaniu na światło.

Sposób sadzenia roślin w akwarium jest bardzo prosty. Na tylnej ściance sadzimy te wyższe roślinki, a bliżej płożące i niskie. Przed zakupem starannie oglądajmy je, aby uniknąć chorych lub uszkodzonych. Do tego przez około tydzień od zakupu trzymajmy je w zapasowym akwarium. Dopiero po takiej kwarantannie możemy przenieść je do właściwego akwarium. Do najpopularniejszych i jednocześnie łatwych w hodowli roślinek należy: Anubias, moczarka, Bacopa, żabieniec, wgłębka czy mech jawajski.

Author: glorietta.com.pl