Cena tej zabawki zwala z nóg

Rynek zabawek z roku na rok zalewany jest przez kolejne coraz to nowsze i droższe zabawki. Zdarza się już, że cena zabawki jest ogromna sumą, która pochłonęła by większość wypłaty rodzica.
Jednak nadal jest to nic przy tej zabawce. Nie ma ani silnika, ani innego źródła energii, a mimo wszystko gra na flecie razem z ptaszkami. Oto Kukiełka L’Oiseleur czyli Treser Ptaków – najdroższa zabawka świata.

Treser Ptaków

L’Oiseleur to mechaniczna kukiełka autorstwa Christiana Bailly. Urodził się we Francji, skąd przeprowadził się do Szwajcarii. To właśnie w otoczeniu pięknych, alpejskich krajobrazów tworzy jedne z najbardziej niesamowitych automatów.
Bez użycia silnika, czy innych źródeł energii mechanizmy przez niego tworzone są w stanie praktycznie ożyć.

Najlepszym przykładem jest właśnie Treser Ptaków. Jest to metrowa kukiełka, przedstawiająca młodego mężczyznę z mieczem i grającego na flecie. Na jego ramieniu siedzi jeden mechaniczny ptak, podczas gdy drugi “usadowił się” na jego dłoni.
Wykonanie zabawki zajęło mu i jego zespołowi ponad 15 tysięcy godzin. Całość złożona jest z 2,5 tysiąca części z polerowanej stali i złota, a jest nakręcana kluczykiem.

Po nakręceniu całość ożywa. Mężczyzna podnosi instrument do ust i zaczyna “wygrywać” “Marche des Rois” Georgesa Bizeta. Poruszają się przy tym jego palce i szklane oczy, które zaczynają biegać od jednej do drugiej strony. Jego ruchy wzorowane są na ruchach żywego człowieka.

Oprócz mężczyzny po nakręceniu ożywają towarzyszące mu ptaki. Oba zaczynają “śpiewać” – otwierają i zamykają swoje dzióbki w rytm melodii. Dodatkowo odwracają głowy i machają skrzydełkami.

Koszt zabawki

Mówiąc o cenie zabawki ważne są jej możliwości ale także i materiały z jakich została wykonana. W przypadku Tresera Ptaków są to najlepsze materiały, jakie zdołał zdobyć autor. Postać stoi na cokole z jadeitu i masy perłowej. Ubrana jest w haftowany, renesansowy strój z jedwabiu i aksamitu ze złotymi zdobieniami. Skóra postaci to prawdziwa porcelana.
Autor wycenił w związku z tym kukiełkę na 24 miliony dolary amerykańskie.

 

Author: glorietta.com.pl