Szczawnica – miejsce ciekawe nie tylko ze względu uzdrowiska

Szczawnica co warto zwiedzić?

Szczawnica to urokliwe miasteczko znajdujące się między pasmem górskim Pienin, a pasmem Radziejowej, które należy do Beskidu Sądeckiego. Miejsce to od drugiej połowy XIX wieku jest uzdrowiskiem, a w latach 30. XX wieku stało się bardzo znane, właścicielem był wtedy hr. Adam Stadnicki. Pierwszym obowiązkowym punktem turystycznym jest Pijalnia Wód Mineralnych „Dom nad Zdrojami” i zasmakowanie wód leczniczych. Podążając do wyżej wymienionej pijalni, prawdopodobnie przejdziemy przez najbardziej zachwycające miejsce w Szczawnicy, czyli plac Dietla. Wygląda on najpiękniej po zachodzie słońca, kiedy jest oświetlony sztucznym światłem. Na środku placu znajduje się wykonana z brązu rzeźba pt. „Kobieta z dzbanem” i fontanna.

Przyrodnicze walory Szczawnicy

Niedaleko placu Dietla, możemy odwiedzić Górny Park im. Adama hrabiego Stadnickiego, w którym znajdziemy liczne rzeźby, hotel i inhalatorium. Poza centrum mamy również ciekawe trasy, które swój początek mają w Szczawnicy. Są to: szlak na Bryjarkę, do którego prowadzą żółte szlakówki, a także ok. 1800-metrowa „Promenada nad Grajcarkiem” zlokalizowana „po sąsiedzku” wyciągu krzesełkowego na Palenicę.

Pozostałe atrakcje

Dla turystów lubiących aktywny wypoczynek bardzo fajnym rozwiązaniem jest podróż „Drogą Pienińską – Rowerem do Czerwonego Klasztoru”. Jest to urokliwa trasa, biegnąca nad szumiącym Dunajcem, mająca swój początek w Szczawnicy Niżnej i długości ok. 10 km. Troszkę mniej znanym, aczkolwiek nie mniej wartym zobaczenia miejscem jest wodospad „Zaskalnik”, który stanowi wspaniałe uzupełnienie noclegu w Szczawnicy, a znajduje się ok. 40-50 minut spacerkiem od centrum. W pobliżu miasteczka znajdują się również słynne szlaki dążące przez wyjątkowe, zapierające dech w piersiach, zakątki Pienin. Możemy również znaleźć takie rozrywki jak wjazd kolejką na Palenicę, na której szczycie, przy odpowiedniej pogodzie rozpościera się widok na Tatry czy popularny w innych miejscach tego regionu niezapomniany spływ Dunajcem o długości 8 km.

Author: glorietta.com.pl